Wybierz kierunek z przyszłością. Zostań studentem informatyki! Nie czekaj - zrób krok po indeks.

Projekt TransLeader: dobre praktyki w rozwijaniu e-Learningu z użyciem MOODLE

Data: 03.09.2024 Kategoria: Nauka Ogólne TransLeader
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

3 września 2024 r. odbyło się posiedzenie Katedry Informatyki i Automatyki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego na którym zaawansowane techniki opracowania oprogramowania na podstawie systemu MOODLE przedstawiał dr inż. Andrii Semenets z Katedry Informatyki Medycznej Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego (Ukraina). Spotkanie to stanowi część projektu Erasmus+ nr 2023-2-PL01-KA220-HED-000179445 pt. „The transferable training model - the best choice for training IT business leaders” (TransLeader), koordynowanego przez Uniwersytet Bielsko-Bialski. Wydarzenie to było związane z pakietem roboczym 3 „Setup the AI and IoT Curriculum structure connected to modern industry”, aktywności A3.4, A3.5 – działania edukacyjne w ramach projektu TransLeader.

Dr Semenets przedstawił doświadczenia związane z wykorzystaniem systemu zdalnego nauczania (opartego na LMS MOODLE). Zostały omówione aspekty historyczne wdrożenia podejścia nauczania zdalnego, jak również techniczne aspekty implementacji LMS Moodle.

Podkreślono wyzwania edukacyjne spowodowane przez ścisły lockdown związany z COVID-19 oraz ostatnią inwazję militarną na Ukrainę (2022), a także zastosowane rozwiązania technologiczne. Omówiono doświadczenia związane z wykorzystaniem technologii wirtualizacji, klasteryzacji oraz innych rozwiązań technologicznych.

Z perspektywy przyszłości, omawiane technologie, takie jak wirtualizacja i klasteryzacja, otwierają nowe możliwości dla zdalnego nauczania liderów IT, szczególnie w kontekście Ukrainy. W odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią i inwazją militarną, te nowoczesne rozwiązania stają się kluczowe dla zapewnienia stabilności i dostępności edukacji na wysokim poziomie. Ich dalszy rozwój i implementacja pozwolą na budowanie silnych kadr IT, co będzie miało istotne znaczenie dla odbudowy i rozwoju ukraińskiego sektora technologicznego w nadchodzących latach.